Daněk skvrnitý (Dama dama) je savec z čeledě jelenovitých. Pochází z teplejších oblastí kolem Středního moře. Dnes se běžně vyskytuje v celé Evropě, chová se jak v oborách, tak i ve volných chovech. Byl vysazen i v Americe, Africe a Austrálii, kde vyhledává spíše teplé oblasti a listnaté lesy s loukami.
Hlavním znakem tohoto druhu jsou typické lopatkovité parohy. Při koření jsou oblé, dvojvětvové a nahoře se rozšiřují do prodloužené lopatky s výběžky na okraji. Daněk skvrnitý je menšího vzrůstu. Celková jeho délka vč. 19 cm dlouhého ocasu je 1,7 metru. Je 0,9 metru vysoký, staří samci dorůstají do délky 1,8 metru a výšky 1 metr.
Z našich domácích druhů zvěře nemá žádná tak rozdílné zbarvení jako daněk, a to jednak podle různých ročních období a také podle věku. V létě je daněk se shora na stehnech a na konci ocasu hnědočervený, zespoda a na vnitřní straně nohou bílý, okolo tlamy a očí má černé kroužky. Chlupy na zádech jsou u kořene do bíla, uprostřed červenohnědě a na konci jsou černé. V zimě je povrch hlavy, krku a uší hnědošedý, záda a boky do černa, spodek těla popelavý. Často se daněk vyskytují ve zcela bílém zbarvení, nemění pak barvu po celý rok, jen v zimě má srst o něco delší. Někteří daňci bývají v mládí zbarvení do žluta, červená varianta se vyskytuje jen zřídka.
Daněk ve cvalu zvedá vysoko nohy, jeho chůze je velmi ladná, lehko cválá a dokáže přeskočit i 2 metry vysoký plot. Umí v případě potřeby dobře plavat. Když odpočívá, leží na pokrčených nohách, ale nikdy si nelehne na bok. Pokud si kleká, nejdříve se pokládá na přední nohy, když se zvedá, vždy se zdvihá ze zadních nohou.
Daněk se živí hlavně spásáním trávy a různých bylin. Říje probíhá v říjnu a listopadu, mláďata se rodí v květnu nebo začátkem června. Samci v tomto období shazují paroží. V průměru se dožívají 20 let.